Image
03.08.2018

Helena Mang IFBB ELITE Pro



Tõusta vähem kui kahe aastaga bikiinifitnessi maailma tipptegijate hulka on saavutus, mis paneb tuhandeid inimesi lugema tema blogi ning kaasa elama tegemistele sotsiaalmeedia vahendusel. Ta räägib ausalt ja otse asjadest, mis on seotud võistlemise ja tervislike eluviisidega. Kuigi Helena jagab iga päev Instagramis killukesi oma tegemistest ning mõtetest, piilume selle loo käigus kulisside taha ning uurime täpsemalt tema argipäeva ning tulevikuplaanide kohta.

K: Helena, sa pälvisid teenitult Elite-PRO kaardi, mis on pääse professionaalsesse sporti ning on amatöörliigas võisteldes üks suurimaid saavutusi. Mis on sinu järgmine eesmärk? 

Ausalt öeldes läheb mul endalgi aeg-ajalt meelest, et see hullumeelselt kaugena tundunud eesmärk täidetud sai! Võibolla kõlab see kummalisena, aga mõnel jõudehetkel, kui mõttesse vajun, avastan ennastki mõttelt – vau, kas see tõesti juhtus?! Teenida Elite-PRO kaart, millest unistab ja mille poole püüdleb enamik võistlejaid, juba enda kolmandal võistlushooajal on tõeline unistuste täitumine! Aga sügisel alustan piltlikult öeldes taas nullist – alustan võistlemist professionaalsete sportlaste liigas ja esimeseks eesmärgiks on jõuda mõnel võistlusel finaali ehk auhinnalise top 5 sisse. 

K: Kuidas jõudsid tippu, mis on sinu edu valem ja millised on selle komponendid?

Bikiinifitnessis on vaja omavahel kombineerida mitu aspekti. Esimeseks on kindlasti “enam-vähem head” geenid – kui kaasasündinud üldine proportsioon just pole suureks takistuseks, ongi alustuseks hästi! Head geenid aga sinu eest trenni ei tee, seega järgmiseks komponendiks on kindlasti töötahe ja distsipliin. Ilma selleta lihtsalt ei saa! Seda nii treeningsaalis kui ka köögis. See tähendab järjepidevat tööd, mitte kolm nädalat enne suve või kolm nädalat peale aastavahetust… Kõige raskem selle juures on see, et tulemusi kogu aeg ei näegi – vahel tundub, et mitu kuud midagi ei muutu, kuigi see ei vasta tõele! Tuleb lihtsalt usaldada protsessi ja tuimalt tööd teha – selle jaoks on juba ka kannatust vaja. Kolmandaks aspektiks (ja võrdselt oluliseks) on toetav taustsüsteem: perekond, head nõuandjad, treenerid jne. Olen oma teekonda algusest peale koos oma elukaaslase Erkiga käinud ja ei kujutaks seda teistmoodi ette. Kui vahel kipubki raskem päev olema ja jõud on otsas, siis ta lihtsalt võtab käest kinni ja viib vajadusel kas või käekõrval jõusaali. Nende komponentide kooslus on olnud minu edu võti! 

_JKP5211_2

K: Sa inspireerid ja motiveerid tuhandeid jälgijaid, kuid mis on sinu motivaator ja mis annab sulle jõudu?

No eks minulgi on selliseid päevi, kus on tunne, et ei jaksa – ei maksa arvata, et olen robot :) Minu kõige suuremaks motivatsiooniks on selged eesmärgid, mille poole püüelda, ning kindlasti motiveerib mind omakorda veel minu kõrval seisev kaaslane, kes kohati usub nende eesmärkide saavutamisse isegi rohkem kui mina ise. Kuidas ma siis ennast ja teda alt saaksin vedada?! Ilmselt on aidanud mind sellel teekonnal kaasa ka loomupärane omadus olla põhjalik ja järjekindel – kui midagi teha, siis juba korralikult ja nii, et oleks tehtud. Olen alati arvanud, et fitnessis läbilöömiseks on väga olulised ka teatud isikuomadused ning ebastabiilsus ja kärsitus siia kokteili hästi ei sobi. 

K: Kevad oli sul teatud “off-season” ehk puhkus – mida ja kuidas oma igapäevaelus teistmoodi tegid?

Kogu mu bikiinifitnessi karjäär on olnudki siiamaani üks suur “on-season”. Ehk piltlikult öeldes läksin võistlusdieedile mais 2016 ja valmistusin/võistlesin kolm hooaega üksteise otsa, kuni detsembrini 2017. Vahele jäid mõned pisikesed pausid, aga korralikult puhkamiseks aega polnud. Nüüd, peale profikaardi võitmist otsustasin, et on õige ja ka tagumine aeg kehale ja vaimule puhkust anda. Jätsin kevadise hooaja vahele, et rahulikult sügiseseks valmistuda.

See, millises vormis bikiinifitnessi võistlejad laval on, ei ole perspektiivis jätkusuutlik: naise keha ei taha ja ei tohikski nii madala rasvaprotsendi juures kaua olla. Kuigi mulle meeldib väga võistelda ja hea meelega tahaks kõik võistlused kaasa teha, tuleb kuulata oma keha ja hoolida oma tervisest – see on ikkagi nr 1!

Vahepealsel ajal sain lasta oma kehal puhata, seda nii treeningkoormuse vähendamise kui ka kaloraaži suurendamise läbi. Loomulikult vajab puhkust ka närvisüsteem – viimastel nädalatel enne võistlust kerivad pinged ja treeningkoormus päris kõrgeks ning lõputult sellel rattal püsida ei saa. Kes on tark, astub ise mõneks ajaks maha, kes mitte, see kukub – kes varem, kes hiljem, aga lõputult nii see kesta ei saa.

Olen alati olnud arvamusel, et bikiinifitnessis on võimalik võistelda ka tervist kahjustamata. See on ka üks peamiseid põhjuseid, miks ma üldse kunagi avalikult blogimist ja instagrammimist alustasin – veel mõni aeg tagasi oli fitnessi aladel seoses kaalu alandamisega võrdlemisi negatiivne kuvand, nagu võistlejad muud ei teeks, kui ainult nälgiksid. Tekkis soov näidata, et saab ka teistmoodi – mõistusega ja normaalselt! Õnneks on negatiivne kuvand hakanud vaikselt hajuma. 

_JKP5263_2

K: Mida uut või unustatud vana plaanid uueks võistlushooajaks oma treeningute ja toitumise puhul? 

Iga hooajaga muutub aina selgemaks, mida on vaja edasi või eelistatult arendada. Bikiinifitnessis on väga oluline harmoonias liivakella figuur: ümarad väljapaistvad õlad, lai selg, kitsas piht ning vormis jalad ja tuharad. Alati peale võistlusi vaatan lavapilte ja analüüsin, kus on puudujääke, mille kallal peab veel tööd tegema. Üksi peegli ees (või Instagrami pildil) näevad kõik võistlejad väga head välja, lõplik tõde selgub aga laval, kui kõik on kõrvuti ning tekib võrdlusmoment. Selg ja jalad on mul võrdlemisi heal tasemel, seega uuel hooajal on kindlasti rõhk õlgadel ja tuharal. Mida aeg edasi, seda rohkem hinnatakse vormis jalgu ja tuharaid – spagette meenutavad kõrred jäävad eilsesse päeva! Kui vanasti oli “suur tagumik” solvav, siis nüüd ihkab iga treeniv naine seda sõnapaari kuulda. Toitumise puhul suuri muudatusi ei tee, alandan järk-järgult kaloraaži ning kõrvuti treeningmahu tõstmisega saavutan vajaliku rasvaprotsendi ja lavakaalu. Üks on kindlaks tehtud, mida harjumuspärasem ja puhastest toiduainetest menüü, seda paremad on ka tulemused. Võistlusdieedi ajal toitudega ei katseta ja kõrvalekaldeid endale ei luba. Niigi piiratud kaloraaži peal olles tahab keha saada võimalikult vitamiinirikast toitu, seega viin töödeldud toidu osakaalu menüüs miinimumi ja pakun talle maksimaalselt parimat kütust! Lõplik lavavälimus saab seekord ilmselt natukene kuivem olema: PRO-liigas on võistlejate rasvaprotsent madalam kui amatöörliigas. Poseerimine, bikiinid on aga väga sarnased amatöörliigaga – kõik näeb välja väärikas ja elegantne. Tavaliselt on mu lavakaalu ja tavakaalu vahel umbes 5 kg. Pean sellist juurdevõtmise suurusjärku naisterahva puhul hooaegade vahel optimaalseks. Sellise kaalutõusu juures tunneb keha ennast hästi ning peeglist ei vaata vastu õhupall. Järgneva 3-4 ettevalmistuskuuga saan rahulikus tempos, stressivabalt ning lihasmassi säästes selle ilusti uuesti maha võtta. 

K: Käisid äsja Euroopa suurimal fitness-messil FIBO, milline mulje sellest jäi? 

FIBO on üks suur fitnessi-pidu. Kohal on kõik suuremad ja väiksemad tegijad ning uudistamist oli palju. Eestis on tuntud näiteks äsja toimunud mess Ilusõnum – selle võiks korrutada umbes 20ga ja saaks FIBO mõõdu kätte. Kolossaalne! Fitness oli kunagi väga kitsa ringkonna hobi ja ka toidulisandid pigem vaid kulturistide pärusmaa.  Midagi, mida isegi peljati ja tabuks peeti. Tänapäeval ei ole praktiliselt inimest, kes ennast ühel või teisel viisil ei liigutaks, ja seega on ka toidulisandid aina rohkemate inimeste jaoks aktuaalsed. Üha enam näen, et toodetakse funktsionaalseid tooteid ja toite, millel on aktiivse inimese jaoks lisaväärtus. Kui alkoholi, tubaka ja maiustuste ärid on täna juba väga-väga suured, näen vastukaaluks ka fitnessi suurt tõusu ning populariseerumist ning minu meelest on see vägagi tervitatav! 

_JKP5117_2

K: Kuidas sa hoiad tasakaalus oma tööd ja pereelu, paljude jaoks on esimene vabandus ju ajapuudus, mille pärast nii mõnigi fitness-algatus vaid uusaastalubaduseks jääb? 

Tõesti, igas päevas on meil kõigil 24 tundi. Kuidas ja mille vahel seda jagada, on juba iga ühe isiklik otsus. Seda, et aega ei ole, kuulen ma isegi tihti. Kipun alati natukene muigama, ka minul on täiskohaga töö turundusjuhina, kodus 11-aastane tütar kasvatada.  Lisaks päevatööle oma isikliku veebilehe  www.helenamangfitness.com haldamine ning toitumiskavade, blogipostituste, artiklite tootmine. Lõppu veel hobikorras tippsport. Kuidas seda kõike jõuda? Tahtmist peab olema! Paljud naised pöörduvad minu poole sooviga kaalus alla võtta ja/või paremasse füüsilisse vormi saada.  Armastan ikka öelda – kui on tahe, siis on kõik võimalik! Kui seda ei ole, ei saa ma kahjuks kuidagi aidata. Ehk kõik saab alguse sisemisest soovist midagi teha, midagi muuta, millegi poole püüelda. Kui seda ei ole, siis jääbki kõik vaid pelgalt unistuseks. Sama jutt on ka toitude ettevalmistamisega, minul võtab 2-3 lõuna valmistamine umbes 10 minutit – kui kaua võtab aega lõunal kontorist kohvikusse/poodi minemine?

Seda, et aega pole, ma lihtsalt ei usu. Olgem ausad – see, mida pole, on hoopis tahtmine. Kui palju kulutatakse aega teleka ees istumisele, sotsiaalmeedias skrollimisele – endalegi märkamatult – väga palju!

Pereelu aitab aga tasakaalus hoida, kui leida näiteks ühine (sportlik) hobi, nii saab kaks kärbest ühe hoobiga, trenni tehtud ja koos aega veeta. Vanemate laste puhul saab ka neid kaasata. Jõusaalis käime alati võimalusel kahekesi, suvel, kui õues päikseline ilm, läheme perega üheskoos ratastega sõitma või tennist mängima. 

K: Milline on sinu lemmiktreening?

Seda küsimust on minult varemgi küsitud ja jään alati hätta, sest erinevalt paljudest ei ole mul üht lemmikut või vastukaaluks n-ö kõige-vähem-lemmikut treeningpäeva. Kõik meeldivad! Paljud suhtuvad näiteks “jalapäeva” väga aukartlikult, tegemist on suure lihasgrupiga ja selle treenimine on nii füüsiliselt kui ka vaimselt raskem. Ilmselt olen pigem erand, kõik treeningud meeldivad mulle võrdselt. Seega ei lähtu ma kunagi personaalsetest eelistustest, küll aga kuulan ma oma keha. Kui kavas on kirjas seljatrenn, aga tunnen, et lihased ei ole selleks veel valmis, siis teen muudatusi küll. Suvisel ajal, kui õues mõnus ja päikseline, kombineerin treeningplaani sisse ka rattasõitu ja jooksmist, et seda vähest ilusat ilma maksimaalselt nautida! 

_JKP5169_2

K: Millist kehaosa pead oma trumbiks laval? 

Ma arvan, et minu trumbiks on see, et mul puudub trump. Kõlab imelikult, aga fitnessis oluline tervik, et kõik kokku oleks ühtlaselt hea. On sportlasi, kellel on näiteks väga suured ja ilusad õlad või väga head jalad, aga tihti need väga head kehaosad jäävad varjutama teisi. Samas ei ole mul ka ühtegi suurt miinust. Kõige paremini mõjubki siluett, mis on harmoonias ja ükski osa tervikust ei tõmba endale liigset tähelepanu.

K: Mis tähendab sinu jaoks eneseteostus?

Eneseteostus on minu jaoks see, millega tegelen iga päev – fitness: minu kirg, minu töö, minu hobi – kõik ühes. Pean ennast väga õnnelikuks inimeseks, et saan hommikust õhtuni pühendada ennast sellele, mis südames on. Võistlejana on eneseteostuseks kindlasti võidetud tiitlid, oma brändi arendades ja teisi paremasse vormi aidates tunnen rõõmu oma klientide saavutustest.

K: Kui sinu jaoks eksisteerib mõiste “läbikukkumine”, siis mis see sinu jaoks on? 

Pelgalt hirmu ees milleski läbi kukkuda jääb iga päev maailmas ilmselt väga palju asju tegemata. Eks endalgi tuleb aeg-ajalt ette seda mõtet: “Mis siis, kui midagi välja ei tule?” Mida rohkem aega edasi, seda vähem pean üldse võimalikuks milleski täiesti läbi kukkuda – on võimalik õnnestuda ning on võimalik vigadest õppida. Kui kõik ei lähegi 100% planeeritult, siis kindlasti on võimalik järeldusi teha ja seeläbi areneda. Võistlemisel tuleb samuti ette olukordi, et tulemus ei ole ootuspärane, see ei tähenda, et oleks olnud targem võistlemata jätta. Iga kogemus on hindamatu väärtusega järgmiseks katseks. 

K: Millised soovitused annad treenivatele naistele algavaks suveks, kui paljudel on puhkuste aeg? 

Suvi ja treenimine on alati vastuoluline teema. Ühtpidi soosib ilm kõiksugu välitreeninguid, teiselt poolt tunnevad inimesed tihti, et suvi on aeg puhkuseks ja kes siis trenni teeb?! Mina soovitan küll aga kõigile lugejatele suveks 3 kuu pikkust pausi treeningutes mitte teha. Nii ei pea ka septembris algusest alustama. Ilusate ilmade korral nautida loomulikult õues treenimise võimalusi: jooks, rattasõit, rulluisutamine jne. Ebaregulaarsema jõusaali treeningu puhul on abiks kogu keha treeningkava – nii saavad koormust kõik olulised lihasgrupid ning ei pea nuputama, kus viimati  kava pooleli jäi.

 

Jälgi minu tegemisi:
www.helenamangfitness.com
www.instagram.com/helena.mang

 

TREENINGKAVA

Soojendus 15 minutit kardioseadmel

- Laia haardega seljatõmme plokil (selg)
- Lendamine hantlitega (õlg))
- Triitseps plokil köiega
- Kükk kangiga (jalad/tuharad)
- Jalakõverdused püsti (reie tagaosa)
- Jalatõsted kõhule (kõhulihas)

Treeningriided: Better Bodies (www.fitshop.ee)

Asukoht: My Fitness Ülemiste City, T1 kaubanduskeskus

Fotograaf: Jüri Kartul, assistent Karmo Koppel