Image
29.12.2017

Insulin: Sõber või Vaenlane?Insuliinist räägitakse viimasel ajal aina rohkem ning seda eelkõige diabeedihaiguste arvu plahvatusliku kasvuga ning rasvumisega seonduvalt. Spordimaailm aga ülistab insuliini kui võimsa anaboolse toimega hormooni, mis paneb lihased kasvama. Kus juttu on palju, seal on alati koht nii müütidele kui ka tõelistele faktidele. Püüame selgust saada, kas insuliin on pigem vaenlane või ikkagi sõber. 

Eelmises numbris oli luubi all rasvavoltide teema insuliinitundlikkuse võtmes. Seejärel saime palju kirju, mis insuliini temaatikaga seotud. Kuigi insuliinist on kirjutatud ja räägitud palju, paraku ka vasturääkivaid asju, on teema aktuaalne ning vajab paljude jaoks lahti rääkimist. Võtsime kokku lugejate küsimused ja viimased teadusmaailma seisukohad ning alljärgnevalt…

 INSULIIN KUI AINEVAHETUSE LÜLITI

Insuliini peamine ülesanne on hoida veresuhkrut stabiilse ja ohutu taseme 70-100 mg/dl juures. Aga kui veresuhkur tõuseb üle ohutu piiri, hakkab kõhunääre tootma insuliini, mis suunab veresuhkru rakkudesse energia tootmiseks ning talletab ülejäägid. Sisuliselt on kehas kolm ladustamisvõimalust: lihaste glükogeen, maksa glükogeen ja rasvkude, millest esimesed kaks on küllalt piiratud mahutavusega võrreldes rasvkoega. Insuliinil pole vahet, kuhu suhkur suunata, ta on kui sõdur missioonil, kes peab oma veresuhkru alandamise ülesandega toime tulema, vahendeid valimata. Samas on keha biokeemia seisukohalt insuliin pigem omamoodi lüliti, mida tegelikkuses saame ise mingil määral klõpsida, tehes vastavaid toiduvalikuid ning tõstes füüsilist koormust. Kuid oluline on mõista, et eelkõige teatud määral, kuna kehakeemia ei toimi täpselt ette kirjutatud reeglite või valemite kohaselt.

Reklaam

Artikli lugemiseks telli digipakett või osta artikkel

Tutvu maksevõimalustega

Kuupakett

4.70 EUR / ühe kuu lugemisõigus

Paketiga saab lugeda artiklied 30 päeva jooksul, siia ei kuulu digiraamatud ja eriväljaanded. Trenniajakiri.ee on digiajakiri, maailmatuntud fitness-ajakirjade Muscle&Fitness ja Hers ametlik tõlkeväljaanne. Lugemisvara täieneb pidevalt!

Aastane digitellimus

19.90 EUR / ühe aasta lugemisõigus

Paketiga saab lugeda artiklied 1 aasta jooksul, siia ei kuulu digiraamatud. Trenniajakiri.ee on digiajakiri, maailmatuntud fitness-ajakirjade Muscle&Fitness ja Hers ametlik tõlkeväljaanne. Lugemisvara täieneb pidevalt!