Image
24.05.2019

müoEelmises numbris tegime põgusalt juttu müofastsiaalsest vabastamisest, mis pakkus lugejatele suurt huvi ning tõi ka palju küsimusi. Võtame sel korral fastsia teema põhjalikumalt ette ning uurime, mida see endast kujutab, mis on tema tähtsus, kuidas hoida oma tervist ja vältida vigastusi ning mis on FASTSIAALNE FITNESS.

Tekst: Michael Schletter, C.P.T Fotod: Scanpix, AdobeStock

Meenutuseks, fastsia on kogu meie keha läbiv sidekoeline võrgustik, millel on hindamatu roll kogu keha biomehaanika, funktsionaalsuse ning ka kogu keha tervise tagamises. On palju uuritud lihaste, luude, veresoonkonna, närvitalituse toimimist, kuid fastsia on paraku jäänud justkui kitsalt füsioterapeutide pärusmaaks. Ja teenimatult! Sest eranditult kõik teadusuuringud, mis on fastsiat käsitlenud, kinnitavad, et see on palju enamat kui kolmemõõtmeline sidekoe võrgustik – see on imeline võrgustik, mis läbib kogu keha ja ühendab kõik meie keha organid, koed, sidemed ja süsteemid, sh ka lümfiringe, üheks hästitoimivaks struktuuriks. Osa teadlasi nimetab seda ka kuuendaks meeleks.

MÜOFASTSIAALSED AHELAD

Spordimaailmas seostatakse fastsiat eelkõige lihastega, just fastsia on see tihekiuline kolmekihiline kollageenist kest, mis hoiab koos üksikuid lihaseid ja lihasgruppe ega lase neil paigast nihkuda. Fastsia kihid on lihastega läbi põimunud ning lihase mõlemas otsas muutuvad kõõlusteks, vastutades kogu keha liikumisahelate funktsionaalsuse, mitte üksiku lihase liikumise eest. Struktuurilt pole fastsia aga kaugeltki lihtne kude – see võrgustik on täis närvilõpmeid ning on pidevas ühenduses ajuga: lihased, kõõlused ja skelett toimivad suuremate müofastsiaalsete ahelatena kui kooskõlas orkestri esinemine.

Artikli lugemiseks telli digipakett või osta artikkel

Tutvu maksevõimalustega

Kuupakett

4.70 EUR / ühe kuu lugemisõigus

Paketiga saab lugeda artiklied 30 päeva jooksul, siia ei kuulu digiraamatud ja eriväljaanded. Trenniajakiri.ee on digiajakiri, maailmatuntud fitness-ajakirjade Muscle&Fitness ja Hers ametlik tõlkeväljaanne. Lugemisvara täieneb pidevalt!

Aastane digitellimus

19.90 EUR / ühe aasta lugemisõigus

Paketiga saab lugeda artiklied 1 aasta jooksul, siia ei kuulu digiraamatud. Trenniajakiri.ee on digiajakiri, maailmatuntud fitness-ajakirjade Muscle&Fitness ja Hers ametlik tõlkeväljaanne. Lugemisvara täieneb pidevalt!