Image
08.03.2018

Naeratuse tegelik JÕUD“Tuleb mõelda positiivselt”, kui tihti me kuuleme seda lauset iga päev, ka neis olukordades, kui see näib täiesti sobimatu. Kasvõi jõuga üles surutus suunurgad ja morjendamatu optimism on kujunenud eduka inimese kohustuslikeks aksessuaarideks. Kuid selles on siiski tõetera sees!

 Hiljutised teadusuuringud kinnitavad, et mõnes olukorras on positiivsest hoiakust tõesti palju kasu – kui see ei aita tulla stressiga toime, siis vähemalt parandad oma sooritusvõimet. Teadlased leidsid, et kui sa pürgid „Kiiremini, kõrgemale, kaugemale!”, siis jõudu ammutad…naeratusest.

Uuringute käigus täheldati, et naeratus võib parandada sportlike tulemusi: pikamaa jooksjate pinget maandas mitte ainult positiivne mõtlemine, vaid ka põgusa naeratuse manamine ning distantsi läbimine oli veidi lihtsam.

Selle kinnituseks tõi uuring välja fakti, et just sellel põhjusel on paljudel maratonijooksjatel naeratus näol, isegi siis kui nad ei püüa seda põhjalikumalt mõtestada.

3_1

Psychology of Sports and Exercise avaldas ülevaate teadusuuringutest, kus toodi välja, et naeratus vähendab lihaspinget, aitab paremini taluda koormust ja ning teatud määral vähendab väsimust, olenemata spordialast. Huvitava järelduse tegid Ulster University teadlased, kes palusid 24 jooksjal teha neli 6-minutilist jooksu 2-minutilise puhkepausiga. Jooksjad pidi läbima vahemaa kindla emotsiooniga – naeratusega, kurja näoilmega, lõdvestunud olekus ja maksimaalse keskendumisega ning iga vahemaa läbimisel pidid sportlased kirjeldama oma enesetunnet. Katse ajal mõõdeti tunnetusliku seisundi kõrval ka jooksjate tegelikku energiakulu.

Tulemus: naeratades kulus 2,8% vähem energiat võrreldes kurja näoilmega, 2,2% vähem võrreldes maksimaalse keskendumisega.

Teadlased põhjendasid naeratuse jõudu sellega, et naeratades vabanetakse pingetest praktiliselt alateadlikult, ilma et selleks midagi erilist teha tuleks. Sama uuring tõi välja ka selle võrdluse, et kui jooksjad püüdsid lõdvestuda, ehk need katsed kus paluti joosta lõdvestunud olekus, siis nende tulemused küll ei halvenenud, kui ei olnud ka paremad. Seega naeratuse tõhus mõju sooritusele sai teaduliku kinnituse.

FAKT: mitmed teadusuuringud kinnitavad, et naeratavad inimesed näevad välja atraktiivsemalt, mis annab neile edumaa mitte ainult spordis!

 

Reklaam