UUS TRENNIHOOAEG: ole tervei ja hoia motivatsiooni
Sügiseti saab trennihooaeg uue hoo sisse. Kuidas peale puhkust ree peale tagasi saada, et liigse agarusega endale liiga mitte teha ja motovatsiooni pikmalt üleval hoida!
1.VÕTA MADALSTART: kui alustad peale pikema pausi või pole sa varasemalt trenni teinud, siis võta arvesse, et ka keha puhkas ja tema võimekus pole sama, mis enne puhkust. Sama soovitus ka algajatele – alusta rahulikult ja võta hoogu juurde võimekuse edenedes.
2.VALI SOBIV TRENN VÕI KOORMUS: nüüd on just õige aeg teha väike inventuur oma kehavormi ja vaimu vallas – kas varasem treening või tegevus aitasid sul eesmärki saavutada, kas su tervis oli hea ja täheldasid pidevat arengut, kas su eluviis ja –korraldus tegid sind õnnelikuks? Vastates nendele küsimustele, püüa asju vaadata läbi oma prisma, sest kui sõbranna ärgitab sind jooksma või kollegi arvates on ainult raju ja rohke jõutrenn vormimuutmise alus, siis ei pruugi need ju sulle ja sinu kehale sobida.
Väike nipp: kui kahe kuu jooksul pole kehaga soovitus suunas muudatusi toimunud, siis valitud tegevuskava sulle ei sobi.
- MOTIVATSIOON: see on kõige alus – kui motivatsioon on kõrge, pigem tuleb su hoogu veidi jahutada, et üle ei pinguta! Kui motivatsioon käib maha, siis võta luubi alla eelmine punkt ja selgita välja mis on valesti läinud. Kõige tähtsam on leida oma, tõeliselt oma motivaator – proovi ausalt vastata küsimustele: millist muutust ma tahan ja mis see mulle annab. Kui vastused ei andnud sulle motivatsiooni juurde, siis ilmselt teed sa midagi mitte enda pärast ning see on ummiktee.
Väike nipp: vahest on uued trenniriided heaks motivaatoriks – kõigepealt tahad neis ju paremas vormis ennast peeglist imetleda.
4. PUHKA JA TAASTU: hea kehatoonuse annab lihaskorsett ja lihas kasvab… puhates. Kui sinu lihased pole eelmisest trennist taastunud, ehk pole taastunud lihase pikkus, elastsus ja töövõime, siis pole nad valmis uut koormust taluma. Kui sa kipud pidevalt üle pingutama, siis pigem sa võimendad põletikulisi protsesse, mis teatud määral on normaalne kehareaktsioon treenigkoormusest taastumisel. Ületades pidevalt oma taastumisvõime piire, võib tervendavast põletikust hoopis vaenlane saada – pidev põletikuline seisund pärsib lihaskasvu ning võib viia osküdatiivse stressini, mis tekitab probleem kogu kehale.
5. HOIDU RUTIINIST, mis kipub aeg-ajalt peale tulema. Sinu trenn on justkui kirglik armusuhe, mis rutiini saabudes kustuma kipub. Võtmesõna on vaheldus – vaheta ja varieeri treeningviisi ja meetodeid, otsi toiduvalikus uusi maitseid ja elamusi, sea uusi vahe-esmärke ja proovi midagi uut! Hoia leeki lõõmavana!