Uued algused
Selles loos tahan keskenduda uutele algustele.
Mulle meeldib väga Anthony Robbinsi ütlus: “If your body makes your nobody, it's time to massive action”, mis tähendab, et kui su keha teeb sinust eikellegi, on aeg suuremad muutused teha. Kuid kõigepealt, et üldse midagi muutma hakata, tuleb paika panna see, miks sa seda tahad ja milleks on sulle seda muutust vaja – kaardistada ära kõik oma sisemised sisendid ja ajendid.
Ütlen kohe ära, et muutuste loomine ei saa olla lihtne. Kui see on lihtne, siis tegu pole suure või püsiva muutusega. Kui räägime muutusest elustiilis, ja see peab olema elustiili muutus, sest sa ju soovid muuta oma elu paremaks, tervislikumaks, tahad hea välja näha ja olla enesekindlam, siis peatu hetkeks ja mõtle selle üle, mida sa tegelikult tahad! Sa ei taha ju kaotada lihtsalt mingit numbrit, me keegi ei taha kaotada midagi – me kõik tahame võita.
Mõtle, mida sina tahad võita. Kas tahad olla atraktiivsem ja seeläbi saada juurde enesekindlust, kas tahad olla tervem ja saavutada rohkem? Kui me räägime oma kehast, siis me ei räägi neist viiest, kümnest või kahekümnest ülekilost, mida pidevalt kaasas kanname. Kas tead, mis need kilod tegelikult on – need on viis või kakskümmend kilo stressi, toksiine ja ebakindlust, mis on kandamina kaasas.
Ole aus ja mõtle sellele, kui mitu korda oled pannud tumedad või lohvakamad riided selga ja mõelnud-öelnud seejuures, et ah, pole hullu, peidab ära. Kui palju tegelikult su välimus ja enesetunne mõjutab su igapäevaelu ja otsuseid – kui mitmes kohas oled jätnud käimata, kas mõned suhted on läinud sellepärast katki. Mõtle korraks sellele ja ole lõpuni aus.
Üks soovitus, enne kui sa muutustega alustad – vaata seda olukorda, kus sa täna oled. Mõtle need asjad läbi, millest eelpool juttu oli, ja mõtle sellele, milline sa olla tahad. Kujuta end korraks ette viie või kümne aasta pärast ja mõtle sellele, et kui sa täna mitte midagi ette ei võta, kas sa jõuad sinna? Midagi ei muutu, kui sa täna ei võta midagi ette.
Ja veel üks asi, mida soovitan teha kohe. Kui sa pole hetkel oma kodus, siis mine koju ja võta seljast kõik riided, kisu end täiesti alasti ja astu peegli ette. Vaata ennast, vaata ennast kohe igast küljest ja vaata, kas see pilt meeldib sulle. Ole aus, ole kohe täiesti aus ja tee enda jaoks pilt. Kui sul tekib sellest stress ja tahad hommikumantli alla peitu minna, siis kallis naine, see ongi viimane hetk midagi muuta! Ma tean, sellel hetkel sa mõtled, et mis siis sellel korral muutub, oled ju nii mitu korda alustanud. Aga palju sa tegelikult proovinud ja panustanud oled, võibolla oled proovinud vaid ühte asja ja teinud seda n-ö pooles vinnas, kui selleks oli aega, tuju ja tahtmist. Võibolla on aeg teha uus otsus, mis muudab sinu elu, mitte proovida järjekordset dieeti...
Kui oled oma otsuse teinud ja kaardistanud selle hetke, kus sa täna oled, jää veel korraks peegli ette ja korruta oma välimus negatiivses mõttes kümnega – kui sa täna ei tee oma elus midagi, siis kümne aasta pärast on see pilt kümme korda hullem.
Teine väga oluline asi: kogu kokku viimnegi enesekindlus ja lükka kõrvale kõik oma mineviku negatiivsed kogemused, mis elumuutust puudutavad. Väga tähtis on häälestada end positiivselt, et sellel korral sul õnnestub kõik, ning muuda oma suhtumist – ära mõtle, et “ma võiksin natuke peenem olla”, “ma võiksin natuke tervislikum olla”, “ma võiksin suitsetamise maha jätta” jne. Mitte “ma võiskin” või “ma peaksin”, vaid “ma langetan kehakaalu”, “ma hakkan tervislikult toituma”, “ma hakkan liikuma” ja “ma hakkan elama tervislikult.” Parim, mida sa endale lubada saad: “Ma armastan oma keha ja ma kannan selle eest hoolt – see on ainuke koht, kus mu hing peab elama.” Hoolitse palun oma hingekodu eest. Sa väärid seda, et saaksid uhkusega peeglisse vaadata ega langema iga kord stressi, kui mingid riided selga ei mahu. Siin on veel üks soovitus: kui mõned riided on sulle väiksed, siis sa ei lähe endale uusi ja mugavamaid ostma – ei mingit peituse mängimist enam.
Nüüd võta välja pastakas ja paber või veel parem, märkmik, ja kirjuta sinna oma tegelik eesmärk. Milline sa tahad olla ja mida sa tahad saavutada. Siinkohal ma lausa pean tsiteerima oma juhendajat ja mentorit Charles Poliquinit, kelle ütlused on täpsed ja mahlakad: kui sul on ainult üks tagumik, siis sa ei saa ratsutada kahel hobusel korraga. Ehk siis otsusta, mida sa kõige enam tahad. Naised arvavad väga tihti end tõelised multitaskerid olema, et suudavad teha sadat asja korraga ja tahavad seda ka kehaliste eesmärkide puhul: tahan langetada kaalu, tugevdada lihaseid, tahan võtta osa erinevatest maratonidest ja võistlustest, samal ajal arendada painduvust ja tegeleda veel mitme asjaga.
Ma ei ütle, et mitut asja korraga teha ei saa, kuid seda keskpärasem see tulemus on. Kui sa ei otsusta ära, millist ühte asja sa tegema hakkad ja eesmärgiks sead, seda tõenäolisem on, et nädala või kahe pärast, no kõige rohkem kuu aja pärast on sul toss väljas, sest võtsid korraga liiga palju ette ja lööd lihtsalt kõigele käega.
Üks eesmärk korraga, üks eesmärk, millele sa pühendud ja keskendud!
Järgmise sammuna muuda oma suhtumist tervislikku eluviisi. Väga paljud ebaõnnestuvad just sellepärast, et seostavad tervislikku eluviisi tundide kaupa trennis või terviserajal rassimisega ja meeletute piirangutega toitumises. Tegelikult see pole nii – tervislik toitumine ja tervislik eluviis on eelkõige rõõm liikumisest ja paremad valikud toitumise osas, muuda oma suhtumist sellesse. Kui täna on su toitumine valimatu ja sööd seda, mis kätte juhtub ja sa ei liigu piisavalt, siis seda raskem on sul alguses suhtumist muuta. Aga negatiivsete emotsioonidega millegi suhtes on muutusi veelgi raskem teha. Proovi igas asjas leida midagi positiivset, iga oma valiku puhul olla positiivselt meelestatud ja mõne aja pärast hakkavad kõige sellega, mida sa teed, seostuma ainult positiivsed emotsioonid. Sul tulebki kõigepealt muuta oma varasemaid käitumismustreid, oma hoiakuid ja arvamusi. Kui sõna dieet on sinu jaoks omandanud millegipärast liiga negatiivse tähenduse, siis tea, et dieedi algne mõiste tähendab mingi kindla toitumisviisi või režiimi järgimist tervise eesmärgil. Ära aja sassi neid netiavarustes ringlevate trendidieetidega. Väga oluline on muuta oma seoseid toiduga ja käitumismustreid, kuid ära oota, et muutus tekib üleöö. Sul tuleb leida uued käitumismudelid ja nipid, mida sa teed, kuidas reageerid – kui näiteks sinu puhul kaasneb stressiga söömine, siis tuleb leida muu tegevus, millega end lõõgastad. See võtab aega, kuid mõne aja pärast sa avastad, et stressi sattudes ei haara sa esimest ettejuhtuvat toidupala, vaid näiteks lähed jalutama või... tantsima. Sa hakkad alguses tegema mõtestatult hoopis muid asju, pärast muutub see rutiiniks.
Rääkides kaalulangetusest, siis me ei saa rääkida ainult toitumisest, ja siin ongi peidus üks levinum viga, miks paljud, liikudes oma ideaalvormi poole, ebaõnnestuvad. Kaalulangetust mõjutavad väga paljud asjad – stress, toksiinid, ravimite kasutamine, unerežiim, hormoonid, mikrobioom, mõneti geneetika ning muidugi ka toitumisharjumused ja liikumine. Kõik need asjad toimivad koos ja alati koos, ei saa tegeleda esimese ja näiteks kolmandaga, kõik on olulised. Käesolevas numbris on pikemalt juttu hormoonidest ning muudest teguritest, mis kaalulangetuse puhul olulised on, ning oma nõustamistegevuses ma lähtun eelkõige iga inimese hormonaalprofiilist. Ehk siis, kui tead, et nii paljud asjad mõjutavad su kaalulangetamist, ja kui sa korrigeerid ainult ühte neist – kas piirad oma toitumist või lähed rajumasse trenni ja ei pööra tähelepanu sellele, kuidas sa magad, millises keskkonnas sa elad, milliseid kosmeetika- ja olmekeemiavahendeid sa kasutad, mis tegelikkuses mõjutavad su hormoonide tasakaalu küllalt suurel määral – siis tulemusi ei saavuta. Mõtle oma elule terviklikult, arvestades kõiki aspekte – kuidas magad, mida sööd, kuidas reageerid stressile, kuidas toimib seedimine, millised on sinu emotsioonid jne. Iga päev vaata oma märkmikusse ja vaata peeglisse, kus sa seda tervikpilti näed.
Kui sa oled teinud ära selle suure töö, kui sa oled pannud paika oma eesmärgid, hinnanud ära oma elu ja hetke, kus sa praegu oled, üks oluline samm on kaasata asjalik spetsialist, kasvõi mõneks ajaks. Kui sa oled juba nii mitu korda proovinud ja miski pole õnnestunud, siis soovitan teha seda investeeringut endasse, kasvõi sellepärast, et jagada vastutust. Võõras inimene näeb sind teistmoodi, näeb sind objektiivsemalt kui sina ise ja aitab sul just sulle sobiva tegevuskava abil õiges suunas liikuda. Pea meeles – me oleme kõik väga erinevad, üks toitumiskava või treeningplaan võib sobida hästi ühele, aga teisele mitte. Tee koostööd inimesega, keda sa usaldad, kes on selles valdkonnas spetsialist. See on väärt panus ja sina oled väärt seda, et elada tervelt, enesekindlalt ja rõõmsana.
Lõpetan ühe mõttega: ainult sina võid kujundada oma tulevikku ja sa võid alustada ükskõik millal. Dalai-laama on öelnud, et aastas on ainult kaks päeva, millega sa ei saa midagi ette võtta – üks neist on eile ja teine on homme. Sa saad tegutseda ainult täna.
Alusta täna, et muuta oma homset. Soovin sulle edu!
Autor: Egle Eller-Nabi, IFBB Bikiini profivõistleja, personaaltreener ja elustiilinõustaja
Fotod: Galina Deinega // Meik: Kristi Türk // Riided: Underarmour, Sportland
TRENNIAJAKIRI AASTAKS KOJU:
telli ajakiri koodiga A2018 ja saad ajakirja ülisoodsalt vaid 9,90 € eest ning Egle Nabi raamatu "101 rasvapõletuse trenni- ja dieedistrateegiat" kingituseks!