Image
17.05.2021

VAIMSE TERVISE KUU 2021: MÕTTELÕKSUD JA MÕTTEMUSTRID



 

Meie aju eelistab negatiivset stsenaariumit ning see on loodusseadus – asi selles, ellujäämise nimel tuleb hinnata ja kaaluda kõik võimalikud faktorid, mis võivad seda ohustada. Selles mõttes oleme me kõik veidi skeptikud, küünikud ja paanitsejad, sest aju võtab järjest ette kõik variandid, et olla valmis ning osata vajadusel reageerida.

Kuid on üks “aga” – inimene on ka mitmed abstraktsed asjaolud reaalsete ohtude hulka liigitanud, näiteks süütunne: tegid midagi sellist, mille pärast sind heidetakse karjast välja... ja üksi ei pruugi ju ellu jääda, eks. Taas loodusseadus.

Nii me kipumegi vahest oma mineviku sündmusi, kogemusi ja üleelamisi taasesitlema ning sõna otseses mõttes leierdama, kuni kahe neuroni vahel olev seos (sünaps ehk kinnistunud mõttekäik – see on minu vabamas vormis selgitus!) lausa kivistub. Ja nüüd kujunebki harjumus hinnata kõike ja kõiki läbi selle kivistunud uskumuse (näiteks tüüpiline hoiak naistel: “kõik mehed on sead” :)) ning elu märgibki võimalike stsenaariumite eelistuseks vaikimisi “pakkuda sigu”.

Asja teeb veel hullemaks meie aju omadus reageerida negatiivsetele sündmustele intensiivsemalt kui positiivsetele ja lisaks veel neid ka salvestada kusagil keha avarustes. Ning seisundis, kui ollakse jõuetu, kurnatud, räsitud või läbipõlenud lähevadki need negatiivsed mõtted ja stsenaariumid suure tõenäosusega kontrolli alt välja... Nii hakkavadki kujunema erinevad käitumis- ja tervisehäired, mina oma praktikas käsitlen neid hädasid läbi psühhosomaaika – ehk kehas salvestunud negatiivse stsenaariumi või mõttemustri jälg. Ma nimetan neid lõkse ka emotsionaalseteks kaaperdajateks, sest see avab nende olemuse kõige täpsemalt.

Olen psühhosomaatikale ja keha seisunditele pühendanud päris palju aastaid, nii teoorias kui ka praktikas, leides lahendusi ka üsna keerulistele juhtumitele – lõpuks kõik ikkagi jääb mõne käitumusliku konksu taha kinni ning kui oleme selle võtnud luubi alla, mõistnud põhjuseid ja tekkemomente, oleme sellest “kollist” saanud endale päris vägeva tiimikaaslase. Ma käsitlen neid meetodeid ja rakendusi oma kursustel “Praktiline Aroomipsühholoogia” ja “Biohäking” (sügis-talv ajakava tulekul) ning annan sellise mahus baasteadmisi, et saad oma elukvaliteeti palju paremaks teha.

 

Mõned tüüpilised emotsionaalsed kaaperdajad:

  • Üldistamine: “aga alati on nii olnud või tehtud” või “aga kõik teevad nii”
  • Isikustamine: võetakse asju isiklikult seal, kus need pole tegelikult sinuga üldse seotud.
  • Negatiivne filter: keskendumine olukorra negatiivsetele detailidele, eirates positiivset.
  • “Kõik või mitte midagi” mõtlemine ehk ainult äärmuste nägemine.
  • “Sääsest elevandi tegemine”: olukorra puhumine proportsioonidest välja; elades ette üle halvimaid stsenaariume.
  • “Aga ma pean” avaldused: ette otsustamine mida peaksid tegema, tundma või mõtlema.

Kogu see mõttemustrite ja tunnete teema on niivõrd sügav ja tundmatu, et lahenduste leidmine on teinekord väga komplitseeritud. Kõige olulisem segav faktor on siinjuures see, et me kipume kas valetama või me ei oska oma tõelisi tundeid ära tunda – ja me ei tee seda paha pärast või et oleme paadunud valetajad... ei, me lihtsalt kas ei suuda või oska päris mina-tunnet tunda. Hea uudis on aga see, et meie keha reageerib lõhnadele ja teeb seda vahetult ja ilma hinnanguteta või aruteluta – see ongi aroomidiagostika, aroomipsühholoogia üks tööriista, võimas võlujõud. Nimelt saab selle testimise käigus selgitada välja need päris-asjad, ehk aktuaalsed emotsionaalsed aspektid, leida need tõelised konksud ning ka lahendused. Vaata, siit grupist võid selle kohta rohkem infot leida: FB Praktiline Aroomiteraapia

 

vaimseTK_konksud-01

Riina Odnenko / MD MINUST: Olen keemia insener, täpsemalt toidu- ja biokeemia valdkond, lisanud kõrgemaid ja vähem kõrgemaid haridusi psühholoogia ja inimkeha toimimisest. Olen ka Holistiline ja Kliiniline Aroomiterapeut, manuaalsete kehapraktikate metodist ja praktiseerija, Aroomipsühholoogia spetsialist ning taimetark, peenemas keeles Herbalist.

 

SYKpäis-01

SUVEÜLIKOOLI KURSUS «ÕNNELIKU KEHA LUGU» ja ÕNNELIKU LAPSE LAAGER: LOE SIIT!


nainemaskitaSUVI 2-03 copy

        KOGEMUSLIK SUVERETRIIT        
„Naine 2.0 ehk Naine maskideta“:

                                      VAATA INFOT JA VARU "EARLY BIRD" PILET!